Narkotyki


1. Najpopularniejsze
a) Marihuana jest obecnie najmodniejszą ponadpokoleniową używką. Przystępna cena sprawia, że jest dostępna dla każdego i coraz więcej młodych ludzi po nią sięga. Ciekawostką jest, że osoby, które zaczęły palić marihuanę przed ukończeniem 17. lat  są bardziej narażone na próby samobójcze. W niektórych krajach została zalegalizowana np. w Holandii. W Polsce po zmianie prawa pod koniec 2011 roku można posiadać do 50 g tego narkotyku zupełnie legalnie. Marihuana stała się dzisiaj symbolem lekkiego podejścia do życia. Ale jej skutki nie są już takie lekkie. Palenie prowadzi m.in. do:
- zwiększenia ryzyka zachorowania na raka dróg pokarmowo - oddechowych
- spadku wydajności( zawodowej)
- niszczenia psychiki(np. schizofrenia)


meta-adicciones.com
b) Kokaina to substancja otrzymywana z liści  koki, który pierwotnie porastał tereny Andów w Ameryce Południowej. Pierwszymi ludźmi, którzy odkryli działanie liści koki byli Indianie. Używali jej w celach obrzędowych oraz w czasie dalekich wypraw, ponieważ zwiększała ona ich wytrzymałość i byli mniej podatni na zmęczenie.  Efektem jej zażycia jest ogólne pobudzenie, euforia.  Skutkiem zażywania jest:
-silne wyniszczenie organizmu
-zaburzenia i zmiany osobowości; w tym zanik uczuć wyższych, próby samobójcze

c) Heroina to  organiczny związek chemiczny, pochodna morfiny, wykazujący od niej około 3–5 krotnie silniejsze działanie przeciwbólowe w przypadku podania dożylnego, lecz krótsze.  Przeważająca większość młodych ludzi nigdy po nią nie sięgnie, trzeba jednak przyznać, że narkotyk ten jest obecnie częściej stosowany i należy być świadomym tego faktu.   Około 95% wszystkich zgonów związanych z zażywaniem narkotyku przypisuje się właśnie jej. Skutkiem zażywania heroiny jest m.in.:
- wypadanie zębów
- zwiększenie częstotliwości występowania żółtaczek
- ŚMIERĆ!!!!


d) LSD czyli środek halucynogenny. Po raz pierwszy zostało zsyntetyzowane w1938 roku. Początkowo planowano zastosować tę substancję jako lek działający pobudzająco na układ krwionośny i oddechowy. LSD zyskało popularność jako narkotyk w latach 60. i 70. XX wieku szczególnie wśród hipisowskiej młodzieży. Narkotyk zaczyna działać  po około 30min., a czas działania może trwać od 4 godzin do nawet kilku dni. Pojawiają się halucynacje-wizje, które są połączeniem obrazów realnego świata i tworów wyobraźni. Skutkiem działania LSD są nieodwracalne zmiany w psychice (zatarcie się granicy między światem rzeczywistym a wyobrażonym i w rezultacie zaburzenia osobowości).


e) Amfetamina jaką znamy współcześnie powstała  w 1927 roku. Podawana była żołnierzom w czasie drugiej wojny światowej. Efektem jej zażywania jest  ogromny przypływ energii i bardzo wyraźne podwyższenie nastroju aż do euforii. Osoby, będące pod wpływem tych środków przeżywają wykazują wzmożoną aktywność, której towarzyszy bezsenność. Skutkiem zażywania jest m.in.:
- głęboka depresja
- silne pobudzenie oraz zanik samokontroli
- skrajne wyczerpanie
- psychoza amfetaminowa


2. Mity
Amfetamina to niegroźny proszek pomagający w nauce
wikipedia.pl
Osoby sięgające po ten narkotyk uważają, że amfetamina "daje im siłę i energię" oraz "pomaga w nauce" i nie jest groźna. Gdyby tak było, to pewnie można byłoby ją nabyć w każdej aptece, a nawet w sklepiku szkolnym.


Jeżeli wezmę tylko raz, to nic się nie stanie
Niestety, zawsze może być o ten jeden raz za dużo. W przypadku narkotyków podawanych dożylnie, ten "pierwszy raz" może skończyć się zarażeniem wirusem HIV. Jeżeli spodobają Ci się efekty jakie uzyskałeś po "pierwszym razie", jest duże prawdopodobieństwo, że sięgniesz po raz kolejny. Trzeba pamiętać, że  tam gdzie narkotyk, tam nie można mówić o silnej woli.

LSD to dobry sposób na poznanie siebie samego
 Nigdy nie ma pewności w jaką "podróż" zabierze cię Twoja wyobraźnia, co ujawni Twoja nie uświadamiana sobie dotąd sfera i czy Twoja, niedojrzała jeszcze psychika poradzi sobie z tymi wrażeniami. Jest wiele sposobów, dzięki którym możesz się rozwijać i poznawać własne Ja (medytacja, grupy rozwojowe, treningi twórczości).


Narkotyki biorę od święta, dla przyjemności, a więc nie uzależnię się
Branie okazjonalne przechodzi w przymus brania. Ogromną naiwnością jest myślenie, że można poprzestać na kilku skrętach tygodniowo. Narkotyk wywołuje zmiany w psychice i organizmie człowieka, które powodują, że konieczne staje się zwiększenie dawki lub sięgnięcie po mocniejszy środek, bowiem wzrasta tolerancja, a organizm zaczyna się uodparniać. Niemożliwy jest powrót do mniejszej dawki. Żaden z narkomanów nie zaczął brać, bo chciał celowo się pognębić i uzależnić. 


3. Fazy uzależnienia
Co to jest uzależnienie?
Najprościej można powiedzieć, że uzależnienie to „nabyta silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji” Wyróżniamy dwa główne rodzaje uzależnień:
- fizyczne (uzależnione ciało, występuje efekt odstawienia czyli przykre doznania fizyczne oraz psychiczne po odstawieniu substancji uzależniającej)
- psychiczne (uzależniony mózg)


W uzależnieniu można wyróżnić 4 fazy:
Pierwszą, w której młody człowiek po raz pierwszy próbuje narkotyków. Zaczynają się wtedy pierwsze kłamstwa dotyczące towarzystwa, czy miejsc do których wychodzi nastolatek.
Drugą, podczas której młody narkoman zupełnie zmienia środowisko i kolegów. Wtedy zaczynają się również pierwsze kradzieże, wagary i ogólna izolacja od rodziny i dawnych znajomych
Trzecią, w której najważniejsze jest to aby cały czas być odurzonym. Nastolatek jawnie identyfikuje się z narkomanami. Często rzuca szkołę lub pracę i zaczyna wchodzić w coraz poważniejsze konflikty z prawem.
Czwartą , w której następuje zupełne wyniszczenie organizmu, chroniczna depresja wymuszająca wzięcie narkotyku oraz zerowe poczucie własnej wartości. W tej fazie narkoman może być bardzo agresywny nawet w stosunku do najbliższych. Pojawiają się myśli samobójcze

4. Jak rozpoznać że nastolatek bierze?
a) Zachowanie m.in.:
- izolowanie się od innych domowników,
- częste wietrzenie pokoju, 
- wypowiedzi zawierające pozytywny stosunek do narkotyków,
- zmiana grona przyjaciół, zwłaszcza na starszych od siebie,
- późne powroty lub nagłe wyjścia z domu,
- bunt, kłamstwa, wynoszenie wartościowych przedmiotów z domu,
- kłopoty z koncentracją


b) Wygląd m.in.:
- przekrwione oczy, nadmiernie zwężone lub rozszerzone źrenice nie reagujące na światło,
- bełkotliwa, niewyraźna mowa,
- brak zainteresowania swoim wyglądem i nieprzestrzeganie zasad higieny,
- słodkawa woń oddechu, włosów, ubrania,
- ślady po ukłuciach, ślady krwi na bieliźnie, "gęsia skórka".


c) Narkotyki lub przybory do ich używania
- fifki, fajki, bibułki papierosowe
- małe foliowe torebeczki z proszkiem, tabletkami, kryształkami lub suszem
- kawałki opalonej folii aluminiowej, łyżka
- tuby, słoiki, foliowe torby z klejem
- igły, strzykawki

5.Słownik narkomana
bajzel - miejsce handlu narkotykami
buzować, grzać, ładować, hajcować – odurzać się,
wiadomosci24.pl
być w ciągu, być w cugu – codziennie zażywać narkotyki, 
cyknąć, huknąć, dać w kanał, wjechać – wstrzyknąć narkotyk,
ćpun, grzejnik - narkoman
dać sobie w kanał - przyjąć narkotyk dożylnie
giety - (gramy) porcje narkotyku,
hera gsm - żartobliwe określenie subkultury młodych heroinistów
jazda, trzepanie, odlot, podróż, kręcenie - stan po zażyciu narkotyku
listek - znaczek lub papierek nasączony "kwasami"
łapać haluny - mieć omamy
pukać - brać narkotyki dożylnie
speed - metaamfetamina
street walker - osoba działająca bezpośrednio wśród czynnych narkomanów
zejście, zwała, zjazd – końcowa faza działania narkotyku

6. Jak pomóc narkomanowi? 
mkrpa.zielonka.pl
Istnieją różne rodzaje terapii narkomanii. Wybór jednej z nich zależy od stopnia uzależnienia, rodzaju przyjmowanej substancji i chęci współpracy chorego ze specjalistą. Leczenie za każdym razem jest dobierane indywidualnie i wymaga od chorego dużego wysiłku, wytrwałości i czasu.
By rozpocząć leczenie, uzależniony powinien zgłosić się do jednego z państwowych punktów ambulatoryjnych oferujących pomoc w wyjściu z narkomanii. Może też skorzystać z usług ośrodków prywatnych lub udać się do placówki MONAR-u. W tych miejscach postawiona zostanie diagnoza oraz wypisane będzie skierowanie na odpowiednie leczenie.
Jeśli uzależnienie jest na tyle zaawansowane, że chory nie może już pełnić żadnych funkcji w społeczeństwie, konieczne może się okazać pobyt w placówce stacjonarnej. Czasem jednak wystarczy leczenie w warunkach ambulatoryjnych wspomagane przez uczestnictwo w różnych grupach wsparcia, w których uczestnictwo wiązać się będzie z utrzymywaniem abstynencji, w czym pomogą uzależnionemu inni chorzy.

MONAR
http://n-jak-narkotyki.blogspot.com
Monar to zintegrowany system przeciwdziałania narkomanii, bezdomności i zagrożeniom społecznym oraz niesienia szeroko rozumianej pomocy osobom pozostającym w trudnej sytuacji życiowej – samotnym, chorym na AIDS, skrzywdzonym przez los.
Stowarzyszenie założył Marek Kotański w 1978 roku.  Z zawodu był psychologiem, człowiekiem rozmiłowanym w ludziach, którym poświęcił całe swoje zawodowe życie. Zmarł w roku 2002 i obowiązki prezesa stowarzyszenia przejęła Jolanta Łazuga-Koczurowska.